A következő receptem bármilyen bútordarabra alkalmazható, melyet szeretnénk egyedivé tenni!
Én egy íróasztalra alkalmaztam, amit használtan vettünk kisfiamnak kifejezetten azzal a céllal, hogy egyedivé varázsoljam.
Tehát a recept:
- Végy egy bútort, melyet már unsz, vagy annyira használt, hogy muszáj lenne lecserélni, de annyira szereted, hogy nem tudsz megválni tőle.
- Találj két-három színt, amik illenek a lakásodba, és kapható is a szükséges bútorfesték ezekben a színekben.
- Vedd elő kedvenc motívumodat – ha van ilyen; vagy rajzolj, keress egyet a neten, és nyomtasd ki.
- Ezután jöhet a bútor helyreállítása – szétszedés, lecsiszolás, anyagpótlás, stb.
- Majd a kreatív munka: a festés, dekorálás.
Lássuk most részletesen, hogyan is működött nálunk ez a recept!
Kislányom első osztályos lett szeptemberben, ezért íróasztalra lett szükségünk. Sokáig kerestünk az interneten a használtbútorok között, mire végre megtaláltuk a megfelelő asztalt. Igaz, kicsit nagyobb volt az elképzelésünkhöz képest, de nagyon beleszerettünk.
Mindenképp meg kellett szereznem, ezért megmagyaráztam a helyzetet: negyedikes nagyfiam tulajdonképpen már “kinőtte” az asztalát, ezért szüksége van egy nagyobbra. Az övét pedig megkapja a kislányom. Emígyen megideologizálva a helyzetet, meg is vettük az asztalt 🙂
Az asztal kezeletlen fenyőből készült, ami számomra ideális volt, mivelhogy ki szerettem volna pingálni. Így nézett ki, amikor megvettük:
Elemeire szétszedtem az asztalt, és lecsiszoltam minden elem felületét, hogy egyentletes legyen a színe, ha lefestem. Ezután jöhetett a kreatív munka.
Kisfiam szereti a békákat, itthon már elég sok játék, használati tárgy van, ami béka formájú. Adódott tehát, hogy békás legyen az asztal is.
Kerestem az interneten békát ábrázoló képeket. Olyan szemmel keresgéltem, hogy mivel csak a körvonalát fogom használni, a sziluett is kifejező legyen, mert az adja meg a mintát.
Találtam is 20-30 brekkencset, amik tetszettek, de a végső szűrőmön már csak négy maradt fenn:
Elkészítettem a képekből a sziluetteket, és így könnyen ment a döntés:
A felső kettőt választottam végleges mintának. Nagyon kicsi módosításokat végeztem rajtuk; és megterveztem a mintát – a békák elhelyezkedését:
Kinyomtattam papírra, és átrajzoltam indigóval az asztalra megfelelő ívben, majd a halvány körvonalat alkoholos filccel megerősítettem.
A technika lényege a következő: a bútor kap egy markánsabb, sötétebb színt, és benne a minta az eredeti natúr színben marad. Ehhez a mintát “meg kell védeni” a sötét festéktől, vagyis előre le kell lakkozni, hogy azt a felületrészt ne színezhesse meg a festék.
Tehát kontúr megrajzolása után a négy békát kifestettem lakkal, szépen a kontúron belül maradva, és megvártam, hogy megszáradjon a festés.
Az izgalmas része következett: az egész felületet lekentem a sötétzöld lazúrral. A békáim is zöldek lettek, de csak halványan – kis száradás után könnyen letörölhető volt a zöld festék a lakkozott felületről. A zöld festéket két rétegben kentem fel, majd száradás után visszacsiszoltam, hogy szép sima felületet kapjak; illetve néhol maradt zöld festék a minta felületén, ez így utólag is lecsiszolható.
Végül kapott a felület egy lakkréteget, amitől fényes lett, és ez elősegíti a tisztíthatóságot is.
Közben természetesen az asztal többi elemét és a fiókokat is festegettem; a zöld lazúr mellett használtam egy közepes barnát is, amely szín már szerepel a szobában – a polcrendszer és az ágy is barna.
Az egyik fiók ilyen lett:
A teljes száradás után aztán összeszereltem az asztalt, amely elnyerte az egyész család tetszését 🙂 :
Ha nektek is tetszik, vágjatok bele Ti is!
Szívesen adok ötleteket, ha küldtök egy-két fényképet felújítandó bútorotokról!
szeszter